USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Dünya

ABD basınından Abdülhamid Han için 'Osmanlı' vurgusu

Haber 7 - Dünyada sadece 5 tane olan ve birisi de Türkiye'de bulunan Abdülhamid Han Gemisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği hedefe doğru yola çıktı. Dünya basını bu gelişmeye geniş yer ayırdı.

ABD basınından Abdülhamid Han için 'Osmanlı' vurgusu
10-08-2022 11:10
Google News
haberkırk2

Türkiye ve Abdülhamid Han Gemisi'nin Akdeniz'e açılması dünya basınında geniş yer buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abdülhamid Han'ın Doğu Akdeniz'deki Yörükler 1 kuyusuna sondaj için uğurladı.

Abdülhamid Han'ın göreve başlamasıyla Yunan medyasındaki panik manşetlere yansıdıAbdülhamid Han'ın göreve başlamasıyla Yunan medyasındaki panik manşetlere yansıdı

ULUSLARARASI BASIN MANŞETTEN GÖRDÜ

Al Jazeera bu gelişmeyi, "Türkiye, Doğu Akdeniz'de doğal gaz arama çalışmalarına yeniden başladı" başlığı ile okurlarına sundu. Haberde törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine geniş yer verildi ve rotanın Erdoğan tarafından açıklandığı vurgulandı.

ABD merkezli ABC News haberi, "Türkiye Cumhurbaşkanı salı günü ülkenin en yeni ve en büyük denizaltı hidrokarbon sondaj gemisini göreve çıkardı" şeklinde okurları ile paylaştı. Erdoğan'ın "Kimseden izin veya onay almaya ihtiyacımız yok" sözlerine yer verilen haberde şu ifadeler yer aldı: "Türkiye'nin diğer sondaj gemileri Fatih, Kanuni ve Yavuz Türkiye'nin doğal gaz rezervi keşfettiği Karadeniz'de faaliyet gösteriyor. Dört gemiye de Osmanlı padişahlarının isimleri verildi."

The Brussels Times haberi, "Türkiye, petrol ve gaz için açık deniz sondajına devam ediyor" başlığı ile verdi. Haberde Türkiye'nin bu adımı için şöyle denildi: "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye kıyılarında ve kendi sularında yürütüldüğünü vurgulayarak yeni bir petrol ve gaz arama kampanyası başlattı."

Suudi Arabistan merkezli El Arabiya, "İki yıl sonra, Türk sondaj gemisi tartışmalı Akdeniz sularının dışında faaliyete başladı" başlığıyla haberi sundu.

Alman DW de Erdoğan'ın "Kimseden izin veya onay almaya ihtiyacımız yok" sözlerine yer verdi ve geminin göreve başladığını okurlarına duyurdu.

Çin haber ajansı Xinhua, bu gelişmeyi "Türkiye'nin dördüncü araştırma gemisi Akdeniz'in doğusuna açılıyor" başlığı ile duyurdu.