USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Bakan Bilgin resmen açıkladı: En düşük emekli maaşına yeniden zam yapılacak! İşte yeni maaşlar...

Bakan Bilgin resmen açıkladı: En düşük emekli maaşına yeniden zam yapılacak! İşte yeni maaşlar...

Bakan Bilgin resmen açıkladı: En düşük emekli maaşına yeniden zam yapılacak! İşte yeni maaşlar...
30-04-2023 23:18
30-04-2023 23:20
Google News

Geçtiğimiz ay Meclis'ten geçen torba yasa ile en düşük emekli maaşı 7500 TL'ye çıkarılmış olsa da, halihazırda bu seviyenin üzerinde aylık alan vatandaşlar için herhangi bir artış yaşanmamıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaz aylarında tüm emeklileri kapsayacak büyük bir zam yapılacağını haber verirken, taban aylık alanlar için de yeniden bir artış gerçekleşmiş olacak.

Özlem Baran / Günboyu 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinin Meclis'ten geçmesinin ardından emeklilik hakkı kazanan 2 milyon 250 bin EYT'li ile birlikte Türkiye'de emekli sayısı 15 milyonun üzerine çıktı. 

Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan duyuru ile 5500 TL olan en düşük emekli maaşının 7500 TL'ye çıkarıldığı ilan edilmiş ve takip eden günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) gelen torba yasa ile söz konusu değişiklik kanun haline gelmişti. 

Artan hayat pahalılığı, yüksek enflasyon karşısında eriyen ücretlerin ardından yapılan zamların yetersiz kalışı, taban seviye aylık alan emeklilere yönelik seyyanen zamların dışında kalan kesimde büyük bir tepkiye yol açtı. Çok daha fazla prim gün sayısına sahip olmasına karşın, emeklilerin 9.5 milyonu aynı ücrette buluşmuş durumda. Bir başka deyişle AKP hükümeti, emeklilerin ne kadar prim ödediğine bakılmaksızın, yavaş yavaş tüm emeklileri aynı aylık seviyesinde eşitlemeye devam ediyor. 

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ALANLARA BİR ZAM DAHA YOLDA

Ocak ayında açıklanan yüzde 30'luk zam ile maaşı 7500 TL'nin üzerine çıkan vatandaşlar ise yapılan ara zamdan hiçbir fayda sağlayamazken, söz konusu uygulamanın çifte standart olduğunu düşünen milyonlarca vatandaş yetkililere sert şekilde tepki gösterdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, gösterilen tepkilere yanıt verirken, vatandaşların haklı bir şikayetinin olduğunu kabul etti ve çalışma aşamasında olan yeni tasarıya ait bilgileri kamuoyu ile paylaştı. İşte Bilgin'in açıklamalarından öne çıkanlar...

"Temmuz'da verilen ücretleri fiyatlar ve enflasyon karşısındaki mevcut durumu ile mukayese edecek ve yeniden değerlendirip, çalışanlarımızı koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz. Alım gücünü pazardaki durumunu tespit eden veriyi kullanarak araştırma yapıyoruz.

Son artışlarla birlikte 7500 TL'ye çıkarılan en düşük emekli maaşı da dahil olmak üzere, kapsamlı bir çalışma içerisindeyiz. Yapılacak artışı yakın zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak. 

Asgari ücret nedir? Bu ücretin altında ücret olamaz demektir. Biz sosyal devlet sorumluluğu ile buna çok fazla önem gösterdik. Tabi şimdi enflasyon düşüyor. Biz çalışanları, emekçiler, koruyan bir yaklaşım içindeyiz. Enflasyonun düştüğünü rakamlardan anlıyoruz. Biz enflasyonu tüketici ve üretici fiyatlarından ölçüyoruz. Aradaki makas hızlı bir şekilde düşüyor. Bu şunu gösteriyor. Enflasyon gerçek anlamda düşme eğiliminde. Ama fiyatlardaki artış devam ediyor. Biz ne yapacağız bunu durduracağız. Sosyal devlet olarak ücretleri koruyacağız. Temmuz'da bunu yeniden değerlendirerek, emekçileri koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz. Alım gücünü pazardaki durumunu tespit eden veriyi kullanarak araştırma yapıyoruz.

TEMMUZ AYINDA YENİ EMEKLİ MAAŞLARI HESAPLARA AKTARILACAK

Türkiye'de yaklaşık 15 milyon emekli var. 7 bin 500 lira altında maaş alanların sayısı 9,5 milyon civarında. Yapılan son düzenleme ile en düşük emekli aylığını 7 bin 500 liraya getirerek bu 9 milyon 500 bin insanımızın bir nebze de olsa nefes almalarını sağlayan bir düzenleme yaptık. Bunun dışında kalan 5 milyonun üzerinde insanın emeklilikleriyle ilgili bir düzenleme yaptık. Onlarda biraz rahatsızlık oluştu. Şimdi de 7 bin 500 lira üzerinde maaş alanlara ilişkin bir düzenleme için çalışıyoruz. Biz çalışmalarımızı bitirdik. Meclis tatile girdiği için Temmuzda uygulamaya koyacağız. Detayları Cumhurbaşkanımız açıklayacaktır. 7 bin 500 lira dahil olmak üzere kapsamlı bir düzenleme yapacağız.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Geçtiğimiz yıl 3 bin 500 TL olan taban aylık, Ocak ayında seyyanen zamlanarak 5500 lira seviyesine çıkarılmıştı. 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlere güçlü girmek isteyen AKP, emekli vatandaşların desteğini toplayabilmek için bayram ikramiyelerini 2 bin liraya yükseltirken, en düşük emekli maaşını da 2 bin liralık zamla 7500 TL'ye yükseltti. 

Bazı kesimler, bu artışı Temmuz ayında yapılacak olan 'ara zam' kararının öne çekilmesi olarak yorumlarken, Bakan Bilgin'in açıklamalarının ardından Temmuz'da yeni bir artışın yapılacağı öğrenildi. Emekliler, mart ayında aldıkları güncellemenin yanı sıra, Temmuz ayında da maaşlarında artış yaşayacak. SGK uzmanları, yaz arasında hayata geçirilecek değişiklikle birlikte Türkiye'de en düşük emekli maaşının 10 bin lirayı geçmesini bekliyor. 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?