USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Fiyatları gören telefona sarıldı: İkinci el araçlarda seçim şoku yaşanıyor!

Fiyatları gören telefona sarıldı: İkinci el araçlarda seçim şoku yaşanıyor!

Fiyatları gören telefona sarıldı: İkinci el araçlarda seçim şoku yaşanıyor!
13-05-2023 09:29
13-05-2023 09:41
Google News

Otomobil almak isteyen vatandaşlar sıfıra gücü yetmeyince gözünü ikinci el piyasasına çevirirken, ikinci el pazarındaki fiyatların da sıfır araçları aratmaması tartışma yarattı. İşte seçime saatler kala araç piyasasında son durum...

İREM GÜL / GÜNBOYU

Türkiye saatler sonra tarihi seçimler için sandık başında olacakken ekonomide yaşanan çalkantı araç piyasalarını da vurdu.

İlk kez ikinci el araba fiyatları sıfır araç fiyatlarını solladı. Hem sıfır araç tedarikindeki zorluk hem de belirsizlik havası panik alımlarına neden olurken, seçim sonrası fiyatların daha da artacağı endişesi de araç almak isteyenleri pazarlara sürüklüyor.

Seçimler nedeniyle şimdiden ikinci el fiyatlarındaki satışlar yüzde yüzü aşmış bulunuyor.

İkinci el otomobillerde özellikle ekspertiz noktalarına büyük akın var. Bu noktalarda son bir haftada yüzde yüzün üzerinde artış yaşanıyor. Otomobil satışlarında yaşanan artış ile birlikte İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkan Hayrettin Ertemel tarafından açıklamalar geldi.

Ertemel, otomobil satın alımlarında ihtiyacın yanı sıra bir yatırım aracı olarak görüldüğüne dikkat çekti. Yatırımcıların hedefinde yer alan otomobillerin diğer yatırım araçlarına göre daha fazla artış göstermesinden dolayı otomobil satışlarında dev bir yükselişin meydana geldiğini duyurdu.

ARTIK SIFIRDAN BİLE PAHALI

Otomobil piyasasında yaşanan hareketliliğin kaynağı seçim olarak gösterilirken fiyatların seçim sonrasında artışa geçeceği beklentisi fiyatlarda oynaklığa neden oluyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?