USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

KADİR ŞEKER DAVASINDA SON DAKİKA! YENİDEN CEZAEVİNE GİREBİLİR

KADİR ŞEKER DAVASINDA SON DAKİKA! YENİDEN CEZAEVİNE GİREBİLİR

KADİR ŞEKER DAVASINDA SON DAKİKA! YENİDEN CEZAEVİNE GİREBİLİR
18-05-2023 17:30
18-05-2023 18:06
Google News

KADİR ŞEKER DAVASINDA SON DAKİKA! YENİDEN CEZAEVİNE GİREBİLİR

Son Dakika! Konya’da Özgür Duran’ı bıçaklayarak ölümüne neden olduğu gerekçesiyle 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve tahliye edilen Kadir Şeker’e verilen ceza Yargıtay tarafından onandı. Şeker’in yeniden cezaevine girme ihtimali ortaya çıktı.

Kadir Şeker davasında flaş bir gelişme yaşandı, yeniden cezaevine girebilir.

Olay, 5 Şubat 2020 günü Konya’nın merkez Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Yolu üzerinde bulunan Piri Reis Parkı içerisinde meydana gelmişti.

Kadir Şeker, darp edildiğini düşündüğü Ayşe Dırla'nın birlikte yaşadığı sevgilisi Özgür Duran'ı çıkan boğuşmada esnasında bıçaklayarak ölümüne neden oldu. Tutuklanan Kadir Şeker, Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 12 yıl 6 ay hapse mahkum edildi.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından kararın bozulmasının ardından Şeker, geçtiğimiz yıl 5 Temmuz'da yeniden hakim karşısına çıktı.

Kadir Şeker, bu kez 10 yıl 10 ay hapse çarptırılıp, tutukluluk halinin devamına hükmedildi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ve avukatlarının itirazı üzerine dosya bir üst mahkeme olan 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Dosyayı inceleyen heyet, 7 Temmuz günü Şeker'in tahliyesine karar verdi.

2020/10/15/kadir-seker.jpg

KARAR ONANDI, KADİR ŞEKER YENİDEN CEZAEVİNE GİREBİLİR

İtirazların üzerine dosya yeniden Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi de verilen hapis cezasının onanmasına karar verdi. Kadir Şeker, cezasının bundan sonraki bölümünü Açık Cezaevinde geçirecek.

Şeker'in, Açık Cezaevlerinin Temmuz ayına kadar Kovid-19 izinli olması nedeniyle bu süre zarfında dışarıda olacağı öğrenildi. Bu iznin uzatılmaması durumunda ise Şeker'in Temmuz ayında cezasının infazı için yeniden cezaevine gireceği belirtildi.

2022/07/07/son-dakika-kadir-seker-tahliye-edildi-iste-ilk-goruntuler.jpg

“MEŞRU MÜDAFAA ŞARTLARI GERÇEKLEŞMEDİ”

Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi’nin, Kadir Şeker'e verilen 10 yıl 10 aylık hapis cezasını onamasının gerekçesinde, Şeker'in yurttaşlık bilinciyle Özgür Duran'ı uyarmak için yanlarına gittiği belirtildi. Olayda meşru müdafaa olmadığı ifade edelin gerekçede şöyle denildi:

“Meşru savunmaya yönelik değerlendirme; somut olayda, sanığın başından beri maktule yönelik haksız bir davranışının bulunmadığı, aksine sadece yurttaşlık bilinciyle tanımadığı bir kadına bağırılıp küfür edilmesi ve kadının da ağlaması nedeniyle iyi niyetli olarak maktulü uyarmak için yanlarına gittikten sonra maktul tarafından sürekli sanığa küfür edilmesi ve sonrasında da darp edilip boğazının sıkılması üzerine sanığın bu haksız saldırı nedeniyle kendisini savunma hakkı doğmuştur. 'Gerçekleştirilen savunmanın maruz kalınan tecavüzü def edecek biçimde olması', yani 'Saldırı ile savunma arasında oran bulunması' şartı gerçekleşmediğinden meşru savunmanın şartlarının oluşmadığı, başka bir anlatımla savunma ile saldırı arasındaki denge savunma tartışmasız bir şekilde sanık lehine bozulmuş olup, dolayısıyla da ölçülülük ya da orantılılık ilkesi ihlal edilmiş ve meşru müdafaa şartlarının gerçekleşmediği kabul edilmiştir."

VERİLEN HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ UYGUN BULUNDU

Gerekçede, ayrıca haksız tahrik indirimine yönelik yapılan açıklamada, ''Kadir Şeker'in öldürme fiilini Özgür Duran'dan kaynaklanan ve olay yerinden uzaklaşmaktayken kendisine yönelen tehdit, hakaret sözleriyle maktulün üzerine yürüyerek tekme-tokat vurması, boğazını sıkarak basit tıbbi müdahaleyle giderilebilecek şekilde yaralaması üzerine gerçekleştirdiğinin anlaşıldığı, ayrıca Kadir Şeker'e yönelen ve haksız tahrik oluşturan eylemlerin niteliği ve ulaştığı boyut dikkate alındığında belirlenen indirim oranının isabetli olduğu anlaşıldığından, alınan temyiz sebebinin incelenmesinde hukuka aykırılık bulunmamıştır' denildi. 

Özgür Duran'ın babası Cengiz Duran, annesi Mübeyyen Güner ve kardeşi Niyazi Remzi Duran'ın avukatlarının haksız tahrik indirimlerinin fazla uygulandığının itirazına ise ''Dosya içeriğinden varlığı anlaşılan, maktulden sanığa yönelen haksız tahrik oluşturan eylemlerin niteliği ve ulaştığı boyut dikkate alındığında belirlenen indirim oranının isabetli olduğu anlaşıldığından, anılan temyiz sebebinin incelenmesinde hukuku aykırılık bulunmamıştır” ifadelerine yer verildi.

Gerekçede, incelemeler sonucunda verilen cezada aykırılık görülmediğinden oy çokluğu ile 'Temyiz istemlerinin esastan reddine, hükmün onanmasına' karar verildiği belirtildi.

2022/07/07/son-dakika-kadir-seker-tahliye-edildi-iste-ilk-kare-002.jpg

“DOĞRU KARARI VERDİLER”

Yargıtay'ın Kadir Şeker'in cezasını onamasının ardından; öldürdüğü Özgür Duran'ın Antalya'da oturan annesi Mübeyyen Güner ile kardeşi Remzi Duran (21), Kurşunlu Kent Mezarlığı'ndaki kabrine gitti. Burada dua eden Remzi Duran, "Tüm adli merciler doğru kararı verdi. Şu an mutluyuz" dedi.
Cezanın yeterli olmadığını, Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini aktaran Duran, "İlk aşama da olsa bu bizim için çok iyi bir şey. Çünkü katil olduğu resmen kabul edildi. Şu an buruk olsa da bir sevinç yaşıyoruz. Katil dışarıda olduğu için yüzüm yoktu" diye konuştu.

kadir-seker-davasinda-son-dakika-yeniden-cezaevine-girebilir.jpg

Anne Mübeyyen Güner ise "Demek ki; bu çocuk gerçekten katilmiş ve devlet farkına varıp, cezasını vermiş. Acım dinmeyecek ama az da olsa hafifledim. Beraat bekliyorlardı onu alamadı en azından, o içimi rahattı" dedi.

kadir-seker-davasinda-son-dakika-yeniden-cezaevine-girebilir-001.jpg

KAYNAK HABERDAİRESİ

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?