USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ereğli Haberleri

Konya'da patlama sesi duyuldu

Konya'da patlama sesi duyuldu

 Konya'da patlama sesi duyuldu
20-03-2023 18:44
20-03-2023 18:53
Google News

Konya'da saat 15.40 sıralarında patlama sesi duyuldu. Şehrin büyük bölümünden duyulan patlama sonrası sosyal medyada, sesleri duyan çok sayıda kişi paylaşım yaptı.

KONYA'DAKİ PATLAMA SESİNİN SEBEBİ BELLİ OLDU

Yapılan ilk araştırmalar sonunda patlama sesinin, eğitim uçuşu yapan uçaktan kaynaklı sonik patlama olduğu kaydedildi.

Eğitimlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceği öğrenildi.

SONİK PATLAMA NEDİR?

Bir nesne havada ses hızından daha hızlı hareket ettiğinde oluşan şok dalgalarıyla ilişkilendirilen sestir. Sonik patlamalar, insan kulağına bir patlama ya da gök gürlemesi gibi gelen, yüksek miktarlarda ses enerjisi üretir. Ateşlenen bir merminin patlama sesi veya bir kamçının sesi küçük sonik patlamalar olarak sayılabilir.

Büyük süpersonik uçaklardan kaynaklanan sonik patlamalar özellikle gürültülü ve ürkütücü olabilir, insanları uyandırabilir ve bazı yapılarda küçük hasara neden olabilir. Bir sonik patlama sadece bir nesne ses hızını geçtiği anda oluşmaz ve süpersonik nesnenin etrafındaki her yönden de duyulmaz. Aslında, patlama süpersonik hızlarda hareket ederken ortaya çıkan sürekli bir etkidir. Ancak yalnızca nesnenin arkasında geometrik bir koni şeklinde bir bölgeyle kesişen bir noktada konumlandırılmış gözlemcileri etkiler. Nesne hareket ettikçe, bu konik bölge de onun arkasında hareket eder ve koni gözlemcinin üzerinden geçtiğinde, kısa bir süre patlamayı deneyimleyeceklerdir.

SONİK PATLAMA NEDEN OLUR?

Ses, bir ortamın taneciklerinin bir dalga kaynağı tarafından titreştirilmesiyle oluşan periyodik bir basınç dalgasıdır. Bu dalgalar kulak tarafından toplanır ve beyinde ses olarak algılanır. Ses dalgaları, deniz seviyesinde ve 20º C sıcaklıkta 343 m/s hızla yayılır. Sonik patlama, ses dalgalarını oluşturan kaynağın ses hızında veya ses hızından daha hızlı hareket etmesinin bir sonucu

Kaynak : haberdairesi

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?