USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

SGK'dan beklenen adım geldi: EYT, prim ve GSS borcu olanları sevindirecek karar

SGK'dan beklenen adım geldi: EYT, prim ve GSS borcu olanları sevindirecek karar

SGK'dan beklenen adım geldi: EYT, prim ve GSS borcu olanları sevindirecek karar
16-03-2023 18:19
16-03-2023 18:28
Google News

Seçim öncesi arka arkaya adımlar atan SGK'dan şimdi de borç yapılandırma açıklaması geldi. Yapılandırma noktasında SGK, yeni bir açıklama yaptı. Destek primleri, işsizlik sigortası, GSS borçları... Hem genel sağlık sigortası, hem de sigorta birimi konusunda borcu olan 14 milyon 600 bin kişi yapılandırmadan yararlanabilecek. İlk taksit ve peşin ödemeler Haziran ayında başlayacak. Kısmi ve part-time çalışanlar için primler tamamlanabilecek. SGK, önemli detayları açıkladı.

EYT'nin yürürlüğe girmesi ile birlikte pek çok vatandaş doğum ve askerlik borçlanması yaparken, SGK'dan vatandaşı ilgilendiren borç yapılandırma duyurusu geldi.

SGK, yapılandırmanın avantajlarını açıkladı. Sigortanın yanı sıra, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası, idari para cezaları, iş kazası gibi borçlar yapılandırma kapsamında bulunuyor. Öte yandan gelir testinin sonucuna göre ev içindeki kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin üçte birinin altında çıkan vatandaşların GSS borçları da silinecek. Geliri bu tutarın üzerinde olan vatandaşlar, anaparayı 31 Ağustos 2023'e kadar öderse gecikme zammı alınmayacak.

PRİM BORCU İÇİN KRİTİK TARİH

Sigorta noktasında, isteğe bağlılıkla birlikte primini kendisi yatıranlar bu aydan itibaren başvurmaları durumunda Nisan 2023'den sonraki aylara ait prim borçlarını yapılandırabilecek. Nisandan sonra başvuru yapanlar ise Haziran 2022'den sonra primlerini yatırabilecek.

12 AY İÇERİSİNDE YATIRILMASI GEREKECEK

2008 yılından sonra isteğe bağlı sigorta primlerinin sigortalılık süresinden sayılması için 12 ay içerisinde yatırılması gerekiyor. Aynı şekilde emeklilik dilekçesi borcun ödendiği tarihte geçerli olacak, emekli aylığı borcun ödendiği tarihi takip eden ayın başında başlayacak.

GSS BORCU OLANLAR

Gelir testi sonucunda hane içindeki kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin üçte birinin (3.336,00 TL) altında çıkanların GSS borçları silinecek. Geliri bu tutarın üzerinde olanların da anaparayı 31 Ağustos'a kadar yatırması halinde faiz, gecikme zammı alınmayacak.

GSS prim borcu olanlar ise 31 Aralık 2023 tarihine kadar şehir, devlet, üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabiliyor.

kaynak günboyu

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?