USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

Yüksek göz tansiyonu kalıcı körlüğe yol açabilir!

Avrasya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, tedavi edilmediğinde kalıcı körlüğe neden olabilen göz tansiyonunun ne olduğunu, belirtilerini ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Yüksek göz tansiyonu kalıcı körlüğe yol açabilir!
17-09-2022 11:16
Google News
haberkırk2

Genel kan basıncımıza yani tansiyonumuza dikkat ettiğimiz kadar göz tansiyonunda dikkat etmeliyiz. Tedavi edilmediğinde kalıcı körlüğe de yol açabilen bu rahatsızlık  ancak doğru seçimlerle tedavi edilebileceğini belirten Avrasya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım göz tansiyonunu anlatıyor.

GÖZ TANSİYONU NEDİR?

Göz tansiyonu da aslında temel olarak göz içi basıncının yükselip görme sinirini tahrip etmesi durumudur. Normal bir gözde göz sıvısı sürekli üretilir ve sonrasında dengeli bir şekilde boşaltılır. Bu sayede göz içi basıncı olması gereken seviyede kalır. Göz içi basıncı artarsa göz sinirleri ve damarları üzerinde baskı da artar. Göz siniri zamanla zayıflar ve körlüğe yol açar. 

GÖZ TANSİYONUNUN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BELİRTİLERİ

Avrasya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, "ileri yaşlarda daha fazla risk olmasına rağmen 40 yaş üstü dikkat edilmesi gerekmektedir" dediği göz tansiyonunun dikkat edilmesi gereken belirtilerini şu şekilde sıraladı;

Görme duyusunun azalması,Gözde kızarıklık,Şiddetli göz ağrısı,Bulanık görme,Mide bulantısı,Kusma göz tansiyonunun belirtilerindendir.

 

GÖZ TANSİYONU NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Özellikle ileri yaşa bağlı olarak ortaya çıkan göz tansiyonu erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. İşte göz tansiyonuna neden olan faktörler;

• Genetik faktörler,

• İnce kornea,

• Şeker hastalığı,

• Yaşlılık,

• Kansızlık,

• Miyop veya hipermetrop.

NORMAL GÖZ TANSİYONU DEĞERLERİ NEDİR?

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım, insanlardaki göz tansiyonun normal seviyesini 10-20 mmHg arasında olduğunu söylerken, göz tansiyonu sınırının 20'yi geçtiği durumlarda hastalık belirtilerinin ortaya çıkabileceğini söyledi. Yıldırım, en ideal göz tansiyonu değerinin ise 17 mmHg civarında olması gerektiğini belirtti.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ İLAÇ, LAZER YA DA CERRAHİ MÜDAHALELER

Göz tansiyonuna erken tanı koyulduğunda ilaçla tedavisi mümkündür. Göz içi sinirlerinin fazla zarar görmediği durumlarda sinirleri korumak için damla tedavisi uygulanmaktadır. Damlalar hem göz tansiyonunu düşürür hem de göz içinde üretilen sıvının dengelenmesini sağlar. 

Damla tedavisinin yetmediği durumlarda lazer tedavisine başvurulmaktadır. Lazer tedavisi ile göz tansiyonu dengelenir ve göz içindeki fazla sıvı boşaltılır.
Her iki tedavinin de çözüm olamadığı durumlar da ise cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. Gözde biriken sıvının gözden çıkması için yeni bir kanal açılmaktadır. Göz sinirleri fazlaca tahrip olmuş kişilerde bu yöntem uygulanmaktadır.

DOĞRU BESLENME TEDAVİDE OLDUKÇA ETKİLİ

Göz tansiyonu olan kişiler aşırı miktarda olmamak şartıyla düzenli olarak karabaş otu, bakla, domates, havuç, çörekotu tüketerek göz tansiyonlarının dengelenmesini ve göz sağlıklarını korumayı sağlayabilirler.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?