USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Zincir marketlerle ilgili çarpıcı açıklama: Satışları yasaklansın

Zincir marketlerdeki fahiş fiyat tartışmaları sürerken TESK Başkanı Bendevi Palandöken, ekmek, sigara, alkollü içecek, et, balık ve elektronik eşya satışının marketlerde yasaklanması için talebini ilgili bakanlıklara iletti.

Zincir marketlerle ilgili çarpıcı açıklama: Satışları yasaklansın
05-12-2022 20:04
Google News

Zincir marketlerdeki fahiş fiyat artışları bir anda Türkiye'nin gündemine oturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli'nin tepki gösterdiği marketlerle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. 

Zincir marketlerle ilgili çok konuşulacak öneri Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken'den geldi. 

Zincir marketlerle mücadele etmekte güçlük çeken esnaf perakende kanunuyla ilgili yeni bir düzenleme talep eden Palandöken, yasa değişikliği önerisini hem Ticaret Bakanlığı hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na iletti.

Bendevi Palandöken, elektronik ticarete dair yasal düzenlemeyi hatırlattı ve zincir marketler için de benzer öneri getirdi.

Palandöken, "Zincir marketler, hızlı tüketim malları dışındaki ürünlerle kendi özel markalı ürünleri satmasın. Marketlerin indirim ve reklam bütçeleri sınırlandırılsın. Devlete lisans bedeli ödesin. Kurallar belli olmalı" diye konuştu.

Zincir marketlerin satabileceği ürünlerin belirlenmesi gerektiğine vurgu yapan Palandöken; ekmek, sigara, et, alkollü içecek, mobilya, elektronik eşya, cep telefonu, beyaz eşya, hırdavat, ayakkabı, kıyafet, ev tekstili, deniz ürünleri pastane ürünleri, otomobil araç gereçlerinin buralarda satılmaması gerektiğini söyledi.

PAZAR GÜNLERİ TATİL YAPMALARI GEREKİYOR

Mynet'in aktardığı habere göre; Palandöken, marketlerin haftada bir gün pazar günleri tatil yapmaları gerektiğini diğer günler de sabah 10.00'da açılıp akşam 19.00'da kapanmalarını istedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?